Informacja o autorce

o autorce

        (fot. Stanisław Bednarz)

Katarzyna Iga Gawęcka (także jako Kwiatkowska)  – scenarzystka, pisarka, dokumentalistka; autorka scenariuszy pełnometrażowych filmów dokumentalnych realizowanych dla I programu TVP S.A., TVP Polonia (m.in. Zapomniany przyjaciel – rzecz o Herbercie Hooverze), realizator filmów i reportaży dokumentalnych; współautorka biograficznej książki o amerykańskich losach Tyrmanda, pierwsze wydanie zatytułowane Amerykański brzeg Leopolda Tyrmanda (1993) drugie, uzupełnione Tyrmand i Ameryka (1998) oraz ostatnie Tyrmand i Ameryka (2011).

Tyrmand i Ameryka (2011) 

Książka przedstawia mało znany, amerykański okres w życiu Leopolda Tyrmanda. Od oszałamiającego sukcesu w Nowym Jorku, poprzez trudny okres walki o czytelnika, aż po redagowanie własnego magazynu Chronicles of Culture. Amerykańska biografia Tyrmanda dokumentuje zarówno publiczną działalności pisarza, jak i jego bogate życie prywatne. Książkę wzbogacają dodatkowo liczne relacje przyjaciół i znajomych, bogaty wybór ilustracji oraz fragmenty nieznanych dotąd polskiemu czytelnikowi tekstów Tyrmanda, z których wyłania się klarowny obraz jego poglądów na Amerykę końca lat sześćdziesiątych. Spostrzeżenia pisarza zaskakują aktualnością i trafnością w odniesieniu do polskiej sytuacji polityczno-społecznej i kulturowej końca XX i początku XXI wieku.

W 2009 roku wydała omawianą na tych stronach książkę pod tytułem "Halina Mickiewiczowna - ciepło głosu i serca".

Pasjonując się również literaturą dziecięcą, wydała m.in. książkę pt. Królestwo Łagodności (2004), jest współautorką elementarza kaszubskiego Kaszëbsczé abecadło (2000) i słownika polsko-kaszubskiego Twój pierszi słoworz (2003), stworzyła cykl bajek animowanych zatytułowany Przytulaki (2006-2007).

Od 2013 roku zaczęła publikować swoje książki w postaci ebooków. Na dedykowanej baśniom stronie bajkowiesci.pl. ukazują się stale nowe teksty. Większość z nich wydawana jest także w języku angielskim. Książki rekomendowane są dla dzieci od czwartego roku życia. Ebooki polecamy uwadze rodziców, którzy lubią czytać swoim dzieciom lub sami lubią sięgać po baśnie.

W latach 2014-2016 współpracowała z Wirtualną Polską i w ramach portalu Dzieci.pl cyklicznie ukazywały się  bajki o przygodach Rysia Reportera. Większość odcinków można znaleźć w serwisie Dzieci.pl także w postaci audiobooków.


Kontakt  |  Mapa strony  |  Hosting | Rejestracja domen | Pozycjonowanie | Studio graficzne