Halina Mickiewiczówna

Halina Mickiewiczówna de Larzac (ur. w 1923 roku w Stołpcach, zm. 19 listopada 2001 roku w Gdańsku. Sopran koloraturowy. Była jedną z najwybitniejszych polskich śpiewaczek operowych i operetkowych. Starszy wykładowca na Akademi Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Halina Mickiewiczówna pobierała naukę śpiewu solowego u światowej sławy śpiewaczki operowej – Ady Sari, którą wojna zaskoczyła w Warszawie, w 1941 roku podjęła się konspiracyjnego nauczania w swoim prywatnym mieszkaniu, do którego trafiła młodziutka wówczas Halina Mickiewiczówna.


Debiut Mickiewiczówny w 1942 r. przeszedł najśmielsze oczekiwania. Oczarowała i zachwyciła słuchaczy pięknem swojego głosu, bowiem żadna polska śpiewaczka nie dysponowała taką techniką koloraturowa. Potrafiła wyśpiewywać najtrudniejsze staccata, tryle, pasaże a całe girlandy ozdobników śpiewała lekko, naturalnie, bez wysiłku. Halina Mickiewiczówna została nazwana Słowikiem Warszawy, który był objawieniem talentu czystej wody. Przez kolejne trzy lata uczyła się u Maestry Ady Sari, u której znalazła schronienie w okupowanej podczas wojny Warszawie stając się jej nie tylko uczennica, ale przyjaciółka, niemal córką. Po wojnie sytuacja polskich śpiewaków nie była łatwa, żelazna kurtyna dzieliła od świata, nawet wielka kariera w kraju nie dawała prawa występów na Zachodzie.

 

Stała się legendą pięćdziesiątych i sześćdziesiątych lat dwudziestego wieku, zawsze oczekiwana, żarliwie oklaskiwana, uwielbiana przez publiczność. W tamtym też okresie śpiewaczka przeniosła się do Gdyni. Rozszerzyła swój repertuar o cykle pieśni romantycznych i współczesnych, nagrywała wiele dla radia oraz zwróciła się ostatecznie ku pracy pedagogicznej na początku w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w którym nie tylko stała się pedagogiem, ale również doradcą w dziedzinie obsady i doboru repertuaru. Następnie przyszła Średnia Szkoła Muzyczna, by w końcu stać się pedagogiem w Akademii Muzycznej w Gdańsku im. Stanisława Moniuszki. 

Wśród wychowanków Haliny Mickiewiczówny znajduje się wielu laureatów konkursów krajowych i międzynarodowych, występujących do dnia dzisiejszego na scenach muzycznych Polski i zagranicy. 

(źródło: Wikipedia)